V sobotu 5. dubna jsme se sešli u mlýna Micáskova, abychom novou lavičku symbolicky věnovali zdejšímu rodákovi, folkloristovi a fotografovi Štěpánu Dvořákovi.
Za kmen jasanu na lavičku děkujeme Lalákovým ze Šichovy Vesce, za její instalaci Tomášovi Dvořákovi z Brtce.
Je to už devátá z laviček, které jsme symbolicky věnovali významným osobnostem Nadějkovska.



Na vycházku k lavičce navázala přednáška etnografa Jana Kouby v Čajovně Na stezce. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí nejen o Štěpánu Dvořákovi, ale i o dalších osobnostech jeho doby – o Čeňku Zíbrtovi, do jehož časopisu „Český lid“ posílal Štěpán Dvořák své texty a fotografie, a o malíři Václavu Šebelem, který na svých kresbách zachytil podobu vesnic v našem okolí. Perličkou byl seznam exponátů Prácheňského muzea v Písku, které pocházejí z Nadějkova. Buben, který se používal místo dnešního obecního rozhlasu, nám pan Kouba dokonce přivezl ukázat.
Přednášku doprovodila výstava fotografií Štěpána Dvořáka. Pořídil je na počátku minulého století v osmnácti vesnicích v okolí Milevska a mohli jsme si na nich prohlédnout, jak tehdy vypadaly chalupy i lidé, kteří v nich žili. Do Nadějkova je laskavě zapůjčil pan Karel Němeček, který o nich napsal knížku „Zmizelý obraz milevského venkova“.




Příspěvek byl publikován v rubrice Čajovny a jeho autorem je Olina. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli. Upravit