Hronova Vesec

Nachází se asi 1,5 km na jih od Nadějkova. Je zde evidováno 11 adres, trvale zde žije 29 obyvatel. Hronova Vesec leží v katastrálním území Mozolov o výměře 3,45 km2.

Čeněk Bohuslávek zde uvádí tato místní jména polí a luk: Radosti, Sedliště, Zaječice, Jitra, Plaňavka, Zástružnice; lesů: Hrádkov, Hora.

Před 14. stoletím patřila ves Rožmberkům, v roce 1378 k rožmberskému hradu v Příběničkách u Tábora. Tehdy se jmenovala Vesce Chvalčina. Objevuje se i pod jmény Vesce Chvalova, Vesce Chvalčino nebo Vesce Chvalčivo; v roce 1848 František Palacký ve svém Popisu království Českého uvádí název Vesce Chomoutova. Sedlák Hron zde hospodařil již okolo roku 1540. V roce 1617 zde byli tři sedláci a dva chalupníci, v roce 1638 čtyři „osedlí“ (Martin Tumů, Václav Krejčí, Martin Hronů a Jiří Pešek) a jeden chalupník (Vít Hronů). V roce 1843 žilo v 8 domech 70 obyvatel, v roce 1920 v 9 domech 48 obyvatel, před druhou světovou válkou v 10 domech 59 obyvatel.

Kamenná zvonička s marianskou soškou je z roku 1908, vedle ní stojí kamenný kříž, v osadě je dále litinový kříž. Při silnici do Nadějkova stojí výklenková kaplička z roku 1920. Byla vystavěna jako poděkování za návrat p. Stejskala z Hronovy Vesce čp. 2 z první světové války (bojoval v čs. legiích v Rusku).
Na kopci nad Hronovou Vesci rodina Bendova umístila litinový kříž, vedle nějž začala stavět kapličku. Další litinové kříže jsou u cesty v Sedlištích, u potoka pod Hronovou Vescí a u lípy, směrem k Číčovicím. Všechny tři označují místatragické události: v Sedlištích byla ze žárlivosti zavražděna služebná z Micáskova mlýna, pod Hronovou Vescí bylo nalezeno tělo služebné, která utonula při povodni v r. 1890, u lípy zabil blesk mladého muže, který měl těsně před svatbou.

K Hronově Vesci se váže pověst O šotkovi

Mapy:
Mapa katastrálního území
Další mapy – geologická, radonová aj.

Zdroje a odkazy:
wikipedia.org
Čeněk Habart: Sedlčansko, Sedlecko a Voticko, díl IV.
Čeněk Bohuslávek: Dějiny školní obce Nadějkovské, dodatek
Jaroslav Wimmer: Ještě nedávno v Hronově Vesci viděli létající světýlka (Táborské listy, 16. 9. 2007)


<<zpět na seznam osad
<<zpět na úvod