Nachází se asi 1,5 km na západ od Nadějkova. Je zde evidováno 6 adres, trvale zde žije 8 obyvatel. „Vesec“ znamená prostě „malá ves“.
Čeněk Bohuslávek zde uvádí tato místní jména polí a luk: Niva, Díly, Hory, Sedliště, Ratenka, Stružka, Bochníček (= pole, vyměněné v době velkého hladu za bochníček chleba); lesů: Šichovina, Číhadla, Slobodnické; rybníků: Svět, Rožmberk (jestli jde o chybu nebo vtip, těžko říct) a Sloup.
V minulosti se uváděly i názvy Vesce Řepíkovo, Vesce Pupinovo nebo Vesce Papinovec (podle vladyky Velíka Pupina, který zde hospodařil ve 14. století), Vesce Žichova. Sedlák Šich zde hospodařil již v 16. století. V roce 1638 byli ve vsi usedlí Matouš Šich, Petr Kubík, Jiřík Foršt a Václav Vaňák a chalupník Matěj Pešek. V roce 1617 zde v 5 domech žilo 31 obyvatel, v roce 1843 32 obyvatel, v roce 1920 v 6 domech 34 obyvatel.
V obci stojí zvonička z roku 1926, kterou osadníci postavili vlastním nákladem (3 300 Kč). V nice zvoničky je obrázek Panny Marie Svatohorské. Vedle zvonice se nachází kamenný kříž rodiny Benešovy. Na podstavci kříže je datace 1904, nápis: VĚNOVAL KU CTI A CHVÁLE BOŽÍ MATĚJ BENEŠ a jméno kameníka, který kříž zhotovil: KADLEC JISTEBNICE. Lípa nad zvoničkou byla v r. 2013 pokácena, protože hrozila zřícením.
Nad Šichovou Vescí je rozcestí, kde se říká „Na rozhrání“. Stojí zde kamenný kříž a vztyčený kámen – „menhir“, vyzvednutý a postavený roku 2001 amatérským zájemcem o památky z dob Keltů, panem Pavlem Bartlem z Hrachova u Sedlčan.
Okolí Šichovy Vesce je jedním z míst, ke kterým se váže pověst O tajemných světlech. Vypráví se tu i O obrázku na stromě – jde o obrázek Panny Marie Svatohorské na stromě u cesty, která pod osadou odbočuje vlevo do lesa.
Mapy:
Mapa katastrálního území
Další mapy – geologická, radonová aj.
Prameny:
wikipedia.org
Čeněk Habart: Sedlčansko, Sedlecko a Voticko, díl IV.
Čeněk Bohuslávek: Dějiny školní obce Nadějkovské, dodatek