Nachází se asi 1,5 km na sever od Nadějkova. Je zde evidováno 24 adres, trvale zde žije 56 obyvatel. Kaliště leží v katastrálním území Nadějkov o výměře 5,89 km2.
Čeněk Bohuslávek uvádí v Kališti a Větrově tato místní jména polí a luk: Vinice, Mešnice, Návoz, Hejnive, Voloveč, Kopanina, Číhadlo, Dražka, Železný palouk, Na vzteklých kravách; jména lesů: Borovíko, Babí vrch, Hajetina, Bažantnice, Hladkovský, Drtíkov, Drť, Žár, Klínoty, Na telecím sádku.
V roce 1922 zde dělníci v zahradě vykopali (a zničili) dva hrnky se dvěma míšeňskými groši a stříbrnými mincemi, tzv. „habrankami“, které se v Čechách po roce 1460 přestaly používat. Zdá se, že v těchto místech stával poplužní dvůr; podle údajů z matriky v Jistebnici zde žila větev rodu Kolovratů. V roce 1843 mělo Kaliště i s přilehlou hájovnou (Bažantnicí) celkem 13 domů a 109 obyvatel, v roce 1920 17 domů a 127 obyvatel, před druhou světovou válkou 20 domů a 110 obyvatel. Žili zde tři tesařští a dva natěračští dělníci.
Uprostřed vsi stojí mezi lipami cihlová zvonička, kterou v neděli 24. června 1936 posvětil P. Bohuslav Veselý. Byla vystavena péčí kališťských osadníků, nákladem 1000 Kč. Původně zde stál dřevěný kříž, který zakoupili Václav Novák, výminkář, a jeho zeť Josef Maroušek, a posvětil P. Antonín Čechoslav Fikar 5. října 1863.
U silnice na Bezděkov je na stromě mariánský obrázek, vedle něj litinový kříž. Byly postaveny na památku hospodáře, který zde zahynul – vypráví o tom pověst O záhadném neštěstí.
Na hájovně Bažantnice poblíž Kaliště se narodil Rudolf Kepl.
Mapy:
Mapa katastrálního území
Další mapy – geologická, radonová aj.
Prameny:
wikipedia.org
Čeněk Habart: Sedlčansko, Sedlecko a Voticko, díl IV.
Farní kronika obce Nadějkovské
Čeněk Bohuslávek: Dějiny školní obce Nadějkovské, dodatek