Drobné památky Nadějkovska jsou zaznamenány v mapě, kterou průběžně doplňujeme. Jsou na ní i čtyři památky, které přísně vzato na Nadějkovsko už nepatří – kaple a dva kříže v Hodkově (patří k Jistebnici) a kříž u rybníčku pod Květuší (patří k Chyškám).
Momentálně je na mapě 84 objektů:
- 5 kaplí nebo kapliček – 2 velké a jedna skalní
- 59 křížů – 1 nízký kamenný (smírčí), 18 kamenných a 40 litinových
- 10 zvoniček – 6 zděných, 3 dřevěné a 1 na střeše
- 7 obrázků, z toho 2 poškozené
- dvoje Boží muka: jedna původní, jedna nová (ve sloupku u plotu)
- jedna socha sv. Jana Nepomuckého
Za upozornění na kříže nebo jiné drobné památky, které na mapě chybí, případně jejich fotografii, budu vděčná.
Dokumentací drobných památek se mnoho let zabývá pan Jiří Vocílka z Chlístova, z jehož textů a obrázků, zveřejněných ve zpravodaji Hlas Nadějkova, na některých místech čerpáme.
Legenda k mapě:
kapličky jsou červené, zvoničky žluté (zděné tmavší, dřevěné světlejší), kříže modré (kamenné tmavší, litinové světlejší), obrázky zelené (světlejší barvu mají ty, na nichž už není nic vidět), Boží muka fialová a socha sv. Jana šedá.
Odkaz:
Větší mapa s podrobnější legendou
Nadějkov
Přímo v Nadějkově se nachází kaplička, dva kamenné kříže – na náměstí a uprostřed hřbitova – a tři litinové kříže: na zahradě domu v Táborské ulici („u Koptišů“), pod rybníkem Mlýnským a na rozcestí na Drahách, pod dvěma kaštany.
U silnice k Mozolovu (na „Stračím vrchu“) a u cesty od nadějkovského hřbitova ke Starcově Lhotě stojí další kamenné kříže.
V lese Řeháčkovina je na rozcestí malovaný obrázek – volná kopie Panny Marie svatohorské. Další obrázek Panny Marie je v rozsoše stromu na Petranici (u silnice z Nadějkova na Květuš, před odbočkou na Větrov); původně asi byl zavěšený výše na stromě, dnes je spadlý.
Kaplička Rodičky Boží Svatohorské
Kaplička z r. 1645 stojí u rybníčku Kužel severně od náměstí v Nadějkově. Na stříšce kapličky je zasazen dvojitý železný křížek. V kapličce stojí mariánská soška, jež je věrnou napodobeninou Svatohorské Panny Marie. Původní soška Panny Marie z této kapličky byla 50 cm vysoká, z hruškového dřeva, vpravo vybočená s korunkou na hlavě. Nošena bývala při poutních procesích do mariánské svatyně v Sepekově, kam putovalo každoročně procesí dne 8. září.
Dnes je v kapličce soška sádrová.
Kaplička byla údajně postavena z vděčnosti panem Adamem Bedřichem Doudlebským a jeho chotí Annou na místě srážky se Švédy, kteří zaútočili na nadějkovskou tvrz.
Pověst o vpádu Švédů
Smírčí kříž na Stračím vrchu
Nízký kamenný „smírčí kříž“ s letopočtem 1645 stojí u silnice na Mozolov. Smírčí kříže jsou považovány za jedny z nejstarších volně stojící skulptur v Evropě. Většina z nich pravděpodobně souvisela se smrtí nějakého člověka a kříž jako pomník smířené viny měl vybízet k modlitbě za pokoj pro duši zemřelého.
Na místě tohoto kamenného kříže jsou podle vyprávění pochováni Švédové, kteří zaútočili na nadějkovskou tvrz při svém tažení po bitvě u Jankova (1645) a byli odraženi. Původní kříž byl roku 1996 odcizen neznámým padouchem, repliku nechal zhotovit a věnoval obci pan architekt Jiří Jiroutek, bytem v Praze a na hájovně (Bažantnici) u Větrova.
Kříž na Homolích
Na Homolích, u cesty od hřbitova k Boučí a Starcově Lhotě stojí kamenný kříž, označující místo, kde se prý v r. 1771 oběsil čeledín, obžalovaný z krádeže chleba.
Pověst o kříži na Homolích
Kříž pod Mlýnským
Tento kříž prý označuje místo, kde se při povodni v r. 1890 utopila služebná, Marie Hlavešová, když při vytahování stavidel u rybníka pomáhala mlynáři Chocholovi. Byla proudem vod stržena a její mrtvola byla nalezena až pod Hronovou Vescí.
Kříž v Táborské ulici („u Koptišů“)
Jiří Vocílka uvádí, že kříž pravděpodobně souvisí s neštěstím ze dne 30. června 1905, kdy při koupání v Kovářském rybníce nešťastnou náhodou utonul jedenáctiletý František Vojtěch Cmunt, žák 4. třídy obecní školy v Nadějkově. Narodil se 19. dubna 1894 a byl synem Františka Cmunta, bednáře v Nadějkově, čp. 40, a Anny, rodem Koptišové z Nadějkova čp. 48. – Letopočet na kříži (1875) nemusí odpovídat datu události, často se používaly starší kříže ze hřbitova.
Obrázek v Řeháčkovině
Obrázek připomíná tragickou událost z 19. 9.1924, kdy se na tomto místě zastřelil z revolveru Josef Horich, výměnkář z Nadějkova čp. 52. Bylo mu 70 let. – Původní obrázek se nezachoval, po r. 2000 byl nahrazen obrázkem s fotografií sochy Panny Marie z průčelí kostela v Nadějkově. I tento druhý obrázek už neexistuje, byl poškozen při těžbě dřeva. Nyní je na místě třetí obrázek -malovaná variace na zobrazení Panny Marie svatohorské.
Fotografie – kaplička, kříže a obrázky v Nadějkově a nejbližším okolí:
- Kaplička u rybníka Kužel
- Kříž na náměstí
- Kříž na hřbitově v Nadějkově
- Kříž pod Mlýnským rybníkem
- Kříž v Táborské ulici v Nadějkově
- Kříž na rozcestí na Drahách, foto J. Krajč
- Smírčí kříž (replika)
- Smírčí kříž, asi 1970
- Smírčí kříž, fotografie Čeňka Habarta pro národopisnou výstavu v r. 1895
- Kříž na Homolích, u cesty ke Starcově Lhotě
- Kříž na Homolích, poč. 20. století
- Obrázek v Řeháčkovině
- Obrázek na Petranici
Osady
Další drobné sakrální stavby najdeme téměř v každé z nadějkovských osad a u cest. Mnohdy se k nim váže vyprávění o tragické události.
Pověst o Benešově kříži
Pověst o obrázku u Kaliště
Pověst o obrázku u Šichovy Vesce
Pověst o obrázku u Vratišova
Největší z nich jsou skalní kaplička „Lurdy“ a kaple ve Vratišově.
Skalní kaplička „Lurdy“
U silnice do Milevska je skalní kaplička „Lurdy“, kterou nechal zřídit pan Štěpán Dvořák z Modlíkova, čp. 3., jako poděkování za své zázračné uzdravení. Vysvěcena byla roku 1927.
Místo pro kapličku bylo vybráno v upomínku na zvláštní sluneční záři, kterou 13. 2. 1861 při pohřbu Anny Krušinové, matky devíti dětí z Micáskova mlýna viděli účastníci pohřbu. Úkaz vnímali jako znamení, neboť ten den bylo krátce po třetím výročí zjevení v Lourdech (11. 2. 1858).
Původní dřevěná soška od italského mistra a její další dvě kopie byly ukradeny. Nynější je pouze sádrová, zobrazuje Neposkvrněnou Pannu Marii, a v roce 1998 ji, krátce před svou smrtí, opravil pan Karel Veselý z Prahy, rodák z Nadějkova.
Pověst o skalní kapličce
Pověst o Micáskově
Kaple ve Vratišově
Kaple byla zbudována r. 1934 nákladem osadníků vratišovských, dle plánu stavitele Bočana z Milevska, schváleného biskupskou konzistoří v Českých Budějovicích, obnosem 8000 Kč, nepočítaje podlahy a dříví. Stará kaple, úplně sešlá, byla zbořena. Kaple stojí u cesty na pozemku Josefa Hadáčka z čp. 7, který pozemek na ni daroval. Posvětil ji P. Bohuslav Veselý v r. 1936.
Každoročně se zde koná májová pobožnost.
Fotografie – skalní kaplička „Lurdy“ a kaplička ve Vratišově
- Svěcení kapličky „Lurdy“ v r. 1927
- Kaplička „Lurdy“
- Kaplička ve Vratišově
Další drobné sakrální stavby
Popis dalších drobných památek najdete na stránkách jednotlivých osad, jejich fotky jsou i níže nebo na stránce Fotografie, můžete si je také vyhledávat na mapě
Fotografie – další kapličky, zvoničky, Boží muka, kříže a obrázky u nadějkovský osad
- Kaplička u Hronovy Vesce
- Zvonička v Chlístově
- Zvonička a kříž v Kališti
- Zvonička a kříž v Bezděkově
- Zvonička ve Starcově Lhotě
- Kříž a zvonička v Hronově Vesci
- Zvonička a kříž v Šichově Vesci
- Zvonička na střeše čp. 2 v Modlíkově
- Zvonička a kříž v Brtci
- Zvonička v Mozolově
- Zvonička u čp. 2 v Chlístově
- Boží muka u Nepřejova
- Boží muka ve Starcově Lhotě
- Kříž „Na rozhrání“
- Kříž u Vratišova
- Kříž v Petříkovicích
- Kříž u silnice k Pohoří
- Kříž u odbočky na Čambulu
- Kříž u lesa za Brtcí
- Kříž v Číčovicích u Šáchů
- Kříž v Číčovicích
- Benešův kříž u Chlístova
- Kříž u silnice k Mozolovu
- Kříž u Číčovic
- Kříž u Hromadova
- Kříž u Hromadova
- Kříž u odbočky k Hubovu
- Kříž u cesty k Hubovu
- Kříž v Hubově
- Kříž v Mozolově
- Kříž u silnice ve Starcově Lhotě
- Kříž ve Starcově Lhotě
- Kříž nad Starcovou Lhotou
- Kříž na rozcestí u Brtce
- Kříž v Brtci
- Kříž v Brtci u cesty k Vratišovu
- Kříž na konci Vratišova
- Kříž pod Hronovou vescí
- Kříž v Hronově Vesci
- Kříž v Sedlištích
- Kříž u lípy mezi Hronovou Vescí a Číčovicemi
- Kříž „Nad lukama“
- Kříž u silnice ke Křenovým Dvorům
- Kříž ve Křenových Dvorech u Čapků
- Kříž na Busínech
- Kříž v Pohořelici
- Kříž u čp. 2 v Pohořelici
- Kříž „na Americe“, na kopci mezi Petříkovicemi a Hodkovem
- Kříž u Chlístova
- Kříž u Součků v Chlístově
- Kříž u cesty k Větrovu
- Kříž u rybníčků pod Květuší
- Kříž pod mlýnem Vozdrakov
- Obrázek a kříž u Kaliště
- Obrázek – Panna Marie Klokotská
- Obrázek u Šichovy Vesce
- Obrázek u silnice pod Vratišovem
- Obrázek u nové studánky u Číčovic -obrázek